Putničko zdravstveno osiguranje za zaposlene – šta je potrebno da znate
Osigurajte svoje zaposlene putničkim zdravstvenim osiguranjem u slučaju bolesti ili nezgode u inostranstvu. Nije reč samo o tome da ćete bez ovakvog zdravstvenog osiguranja platiti skupe troškove lečenja, neodgovornim ponašanjem možete ugoziti zdravlje i život svog zaposlenog. Ukoliko se vozač razboli u inostranstvu, po povratku, pored lekarskog uverenja, potrebno je da priloži i zvaničnu potvrdu da je lekarsko uverenje izdao licencirani lekar. Ova potvrda nije potrebna ako može da dokaže da se lečio u javnoj bolnici. Ukoliko vam se na putovanju desi nesrećni slučaj, bolest, ili se ukaže potreba za neodložnom hirurškom intervencijom i boravkom u bolnici, potrebno je pokazati ili adekvatnu zdravstvenu karticu (EHIC) ili polisu osiguranja.
EHIC – Evropska kartica zdravstvenog osiguranja
Više od 200 miliona Evropljana ima evropsku karticu zdravstvenog osiguranja (EHIC). Kartica je važeća u 28 zemalja Evropske unije, kao i u Lihtenštaju, Norveškoj, Švajcarskoj i na Islandu.
Evropska kartica zdravstvenog osiguranja, potvrđuje da osoba ima pravo na hitan zdravstveni tretman u toku privremenog boravka u inostranstvu u okviru javnog zdravstvenog sistema zemlje domaćina, pod istim uslovima i po istoj ceni kao i državljani te zemlje.
Bolnice koje pružaju usluge javne zdravstvene zaštite dužne su da prepoznaju EHIC i u većini slučajeva, pacijenti koji pokažu EHIC dobijaju neophodnu zdravstvenu zaštitu i nadoknađuju troškove bez ikakvih problema. Karticu izdaje nacionalno zdravstveno osiguranje u matičnoj zemlji, i to besplatno.
U slučaju da EHIC nije prihvaćen, potrebno je da pacijent kontaktira nadležne zdravstvene ustanove u zemlji u kojoj borave. Brojevi hitnih kontakata su lako dostupni putem aplikacije EHIC za pametne telefone i tablete. U slučaju daljeg odbijanja, pacijent bi trebalo da zatraži podršku od zdravstvene službe svoje matične države.
Međunarodni sporazumi i zdravstveno osiguranje u Srbiji
Republika Srbija je zaključila međunarodne sporazume kojima je definisana saradnja u oblasti zdravstvenog osiguranja, sa 25 država i 1 provincijom. Po principu osiguranja, svaka strana ugovornica snosi troškove korišćenja zdravstvene zaštite nastale na teritoriji druge strane ugovornice za svoje osiguranike i članove njihovih porodica. Države sa kojima je zaključen sporazum o zdravstvenom osiguranju zasnovan na principu osiguranja su: Austrija, Belgija, Rumunija, Bosna i Hercegovina Slovačka, Bugarska, Francuska, Holandija, Italija, Hrvatska, Luksemburg, Crna Gora, Mađarska, Češka, Severna Makedonija, Slovenija, Nemačka, Turska, Švajcarska, Tunis i provincija Kvebek. Po principu reciprociteta, (teritorijalni) troškovi korišćenja zdravstvene zaštite padaju teret one države ugovornice na čijoj teritoriji se pruža zdravstvena zaštita, a države sa kojima je zaključen sporazum o zdravstvenom osiguranju zasnovan na principu reciprociteta su: Velika Britanija i Poljska Po principu refundacije, osiguranici i članovi njihovih porodica sami snose troškove korišćenja zdravstvene zaštite u drugoj državi ugovornici, a plaćene iznose im refundira njihovo matično osiguranje. Države sa kojima je zaključen sporazum o zdravstvenom osiguranju na principu refundacije troškova zdravstvene zaštite su: Danska, Norveška i Švedska
Republički fond za zdravstveno osiguranje nadležan je za izdavanje potrvrde o primeni pravnih propisa po sporazumima sa sledećim državama: Narodna Republika Kina, Republika Kipar, Ruska Federacija, Grčka, Republika Azerbejdžan i Australija
Alternativa EHIC kartici
Druga opcija je da svojim zaposlenima obezbedite putničko zdravstveno osiguranje u nekoj od osiguravajućih kuća koje posluju na teritoriji vaše zemlje. Uverite se da osiguranje pokriva troškove lečenja baš u onim zemljama kroz koje vaš vozač prolazi tokom vršenja transporta.
Rusija, Turska
Neka od putnih osiguranja ne važe u Rusiji i Turskoj. Osigurajte za svog vozača ono koje pokriva troškove lečenja u tim zemljama, ukoliko je to ruta kojom vozi.
Oprez
Troškovi lečenja biće pokriveni samo ako osiguranje koristite sa ugovornim partnerom vašeg osiguranja u inostranstvu.
Druge države
U svim drugim zemljama koje ne pokriva vaše putničko zdravstveno osiguranje, prvo morate sami da platite lečenje. Stvari mogu biti posebno skupe u bolnici. Stoga se raspitajte o dodatnom putnom osiguranju ako želite i ovo da sprečite. Neke banke prilikom izdavanja kreditne kartice nude puno zdravstveno osiguranje , besplatno. Polisa može da se potpiše za individualno putovanje, kao i za porodično ili grupno osiguranje (najpogodnije za poslodavce).
Savet
Ukoliko ste morali da platite nešto za lečenje u inostranstvu, zatražite fakturu na kojoj su navedene usluge što je moguće detaljnije, npr. injekcija, ušivanje rane, itd. Što je faktura detaljnija, zdravstveno osiguranje može lakše da vrati novac. Ako je moguće, fakturu treba izdati na nemačkom ili engleskom jeziku. Predajte fakturu, uključujući dokaz o uplati, vašoj kompaniji za zdravstveno osiguranje i navedite svoje bankovne podatke.
Pomoć
112: jedinstveni evropski broj za hitne slučajeve
112 je evropski broj za hitne slučajeve koji možete besplatno da birate sa fiksnih i mobilnih telefona svuda u EU i mnogim drugim zemljama u Evropi i svetu. To će vas odvesti direktno do hitnih službi - policije, hitne pomoći, vatrogasne brigade. U nekim zemljama EU, nacionalni brojevi za hitne slučajeve se još uvek koriste zajedno sa 112, ali 112 je jedini broj koji možete da koristite za pristup hitnim službama svih 28 država članica EU.